Evinizi Kiraya Verirken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Her ne kadar popüler kültürümüzde hep kiracı olmanın zor yanlarına vurgu yapılıyorsa da mal sahibi olmanın da bir o kadar zor yanları olduğunun altını çizmek gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle evi olup da kiraya vermeyi düşünen okurlarımıza evlerini kiraya verirken hangi konulara dikkat etmeleri gerektiğini anlatmak istedik.

Doğru kira bedelinden kiraya vermek

Evinizi kiraya verirken bizce en önemli konu evinizin kira fiyatıdır. Her evin kira fiyatının da bir piyasa rayici bulunur. Bu rayicin ne olduğunu öğrenmeli ve kira fiyatınızı o rayice göre belirlemelisiniz. Rayicin üzerinde bir kira talep ederseniz evinizin kiraya verilmesi uzun sürebilir ve bu durum kira kaybınızı çok daha fazla arttırır. Düşük talep ederseniz belki hızlı kiralarsanız ama yine kira kaybınız oluşur. Bu fiyatın doğru belirlenmesi ve doğru fiyattan kiraya verilmesi için profesyonel yardım alabilirsiniz.

Depozito bedeli

Evinizi kiraya verirken, kiracınızın evinizde meydana getirmesi muhtemel hasarlara veya ödenmemiş kira, aidat, vb borçların olması ihtimaline karşılık alınan bir bedeldir. Bu bedel, kira süresi sonunda kiracının herhangi bir borcunun bulunmaması, evde herhangi bir hasarın ya da eskimenin olmaması halinde kiracıya geri iade edilmesi gereken bir bedeldir. Borçlar kanunumuzda bu bedelin üst sınırı, üç aylık kira tutarıdır. Yani kiracıdan talep edilecek depozito bedeli üç aylık kira toplam bedelini geçemez.

Doğru kiracı profilinin bulunması

Evini kiraya vermenin en zorlu bölümü doğru profildeki bir kiracı adayının bulunmasıdır. Hiç şüphesiz bu konuda emlak profesyonellerinden hizmet alabilirsiniz. Ancak doğru kiracı arayışında yine de nelere dikkat edilmesi gerekir biz söyleyelim:

a) Finansal istihbarat:

Kiracı adayının kimlik bilgilerini önceden alıp hakkında finansal istihbarat yapılması artık neredeyse bir standart haline geldi. Kişinin kredi notu yüksek mi düşük mü, kredisi veya banka borcu var mı yok mu, varsa toplam borcu ne kadar, borç veya taksit ödemeleri düzgün mü, kiracı, bir firma ise çek ödeme performansı nasıl, vb. konularda yapılan bu araştırma kiracı adayının borcunu ifa etmesi ile ilgili çok doğru fikirler verecektir. Eğer kredi notu düşük ise, borç ya da taksit ödemelerinde gecikmeler varsa veya takibe düşmüşse bu profildeki bir adaya evinizi kiraya vermemenizi tavsiye ederiz. Elbette bu bilgiler kişinin yüzde yüz kötü bir profil olduğunu göstermez. Mutlaka istisnaları vardır. Ancak biz yine de kişiyi yakından tanımıyorsanız bu bilgilere göre hareket edin deriz.

b) İşyeri referansı:

Biraz abartılı gelebilir belki ama, içinde yaşadığımız dönem ve zorlu ekonomik şartlar nedeniyle finansal istihbarat ile de yetinmeyin deriz. Çünkü her ne kadar kredi notu yüksek olsa da, o an için kişinin düzenli bir işinin olması da kira ödeme performansı için önemli bir veridir. Bu nedenle kiracı adaylarına mutlaka nerede çalıştıklarını ya da ne iş yaptıklarını sorun. Şüpheli gelen adaylara finansal durumu iyi olsa bile evinizi kiraya vermeyin.

c) Ticari referansı:

Kiracı adayınız bir şahıs değil de bir firma yani ticari bir işletme de olabilir. Ya da kendi işini yapan, ticaretle uğraşan bağımsız bir çalışan da olabilir. Bu durumda ise kimlerle çalıştığını sorun, işinin ne olduğunu, ne tür bir ticaret yaptığını öğrenin ve verdiği referansları arayarak mutlaka bilgi alın. Ticarette borcuna sadık mıdır, işini özenli ve düzgün yapar mı öğrenmeye çalışın.

Ev ile ilgili sigortalar

Evinizi kiraya verirken en önemli konulardan biri de evin sigorta işlemleridir. Kiralama işleminde olmazda olmaz sigorta, Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından yapılan ve halk arasında DASK olarak bilinen sigortadır. Bu sigorta, kiracının elektrik, su ve doğalgaz aboneliklerini başlatabilmesi için gereklidir. Ancak bu sigortayı yaptırmak kiracının değil mal sahibinin sorumluluğundadır. Bu konuya dikkat etmek gerekir.

Dask gibi zorunlu olmasa da kira kayıplarına karşı günümüzde yeni yeni uygulama alanı bulan kira veya kiracı sigortalarını da bir araştırmanızı tavsiye ederiz. Ödenmeyen kira kayıplarınıza karşılık önemli bir önlem olabilir.

Evinizi kiracıya teslim ederken tutanak tutun

Kulağa tuhaf geliyor olabilir. Ancak bu önemli bir konudur. Genellikle kira kontratlarının bir bölümüne evin demirbaşları yazılır ve kiracıdan kira süresi sonunda bu demirbaşların hasarsız geri teslim edilmesi istenir. Ancak bizce bu uygulama bu haliyle yetersizdir. Evinizi kiracıya teslim ederken hazırlayacağınız tutanak “Mahal Teslim Tutanağı” dır. Bu tutanakta aşağıdaki konularda bilgiler yer almalıdır:

  • Evin (kiralanan) mevcut durumu
  • Demirbaşlar
  • İlaveler
  • Evin (Kiralananın) abonelikleri (bu kısımda kiracının hangi abonelikleri yaptıracağı açıkça belirtilir)
  • Kiralananın varsa diğer resmi kurumlara ödemeleri (varsa çevre temizlik vergisi, ecrimisil ödemeleri,
  • Ortak gider ödemeleri (ev ile ilgili aidat, vb. ödemelerin durumu)

Ayrıca bu bilgilere ek olarak evinizin kiraya verilmeden önceki son halinin fotoğraflarını da çekerek dosyaya eklemenizi tavsiye ederiz. Çünkü, kiracı evden çıkarken meydana gelen hasar ve eskimelerin en sağlıklı tespiti bu şekilde yapılabilir.

Evinizi kiraya verirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini daha iyi bir şekilde dikkatlerinize sunarak açıklamaya çalıştık. Umarız faydalı olmuştur…

Esen kalın,

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın