Arsa Yatırımının Püf Noktaları

Arsa, rant yaratma kapasitesi bakımından en güçlü gayrimenkul türlerinden birisidir. Geçen günkü yazımızda, arsa alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise kazançlı bir arsa yatırımı yapabilmek için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini açıklamaya çalışacağız.

1. Gelişmeye açık bölgeleri takip edin

Kazançlı bir arsa yatırımının bizce en önemli sırlarından bir tanesi, gelişen veya gelişmeye açık olan bölgelerin nereleri olduğunu bilmektir. Çünkü gelişen bölge demek, yerleşim ve yaşam için sürekli talep gören, nüfusu her geçen gün artan bölge demektir. Nüfus artışı da talep artışını beraberinde getirir ve böylece arsanızın değeri gün geçtikçe artar. Başka bir deyişle arsanız prim yapar.

Peki gelişime açık olan yerleri nasıl tespit edeceksiniz? Bunun için imar planları ve imar çalışmaları hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Bu bilgi için üst ölçekli imar planlarını incelemenizi önemle tavsiye ederiz. Üst ölçekli planlarda “kentsel gelişim alanı” olarak işaretlenmiş bölgeler (genelde sarı renkle işaretlenmiş alanlardır) arsa yatırımı için kazanç potansiyeli yüksek olan bölgelerdir. Bu kentsel gelişim bölgeleri içerisinde kalan ve son imara açılmış olan mahallelerin, bölgelerin yanındaki alanlar bu yatırım için uygun olabilir.

2.Kamusal hizmet alanlarına yakın arsaları tercih edin

Bir önceki maddede kazançlı arsa yatırımı için imar planlarının iyi bilinmesi ve takip edilmesi gerektiğinden bahsetmiştik. İşte bu imar planları aynı zamanda orta ve uzun vadelerde nerenin hastane, nerenin okul, nerenin park alanı olacağını ya da nereden yol geçeceğini gösterir. Bu gibi alanların işaretlenmiş olduğu imar planlarını bilirseniz, bu alanlara yakın arsaların diğer arsalara göre daha fazla değerleneceğini de bilirsiniz. Yani arsa bakarken bu tip lokasyonlara dikkat etmenizi öneririz.

3.Doğru fiyattan arsa alımı yapın

Arsa alacağını yeri tespit ettiniz. Ancak bu arsanın size maliyeti ne kadar olacak? Arsa almadan önce, alım yapacağını yer ile ilgili detaylı bir piyasa araştırması yapmanızı tavsiye ederiz. Bu konudan anlamıyorum derseniz mutlaka profesyonel yardım alın. Çünkü bu konu çok ama çok önemlidir. Tıpkı hisse senedi gibi arsa yatırımında da yatırımı hangi seviyeden yaptığınızın çok büyük önemi vardır. Doğru fiyattan ve zamanında alım yapmak kazançlı bir arsa yatırımının olmazsa olmazıdır.

4.Yapılaşma koşulları (imar durumu) konusunda bilginiz olsun

Alacağınız arsanın imarı çıkmış ise, imar durumunu iyice araştırmalısınız. Kaç m2 inşaat yapılabilir, kaç m2 satılabilir alan çıkar, kaç kata izin var, vb. konuları iyice öğrenmenizi öneririz. Çünkü imar koşulları bir arsanın değerini doğrudan doğruya etkilemektedir.

5.Spekülasyonlara karşı dikkatli olun

Gayrimenkul alanında en fazla spekülasyonun arsa yatırımları ile ilgili yapıldığını söylesek herhalde abartmış olmayız. Kulağınıza çeşitli duyumlar gelebilir. “yol geçecek, avm yapılacak, falanca müteahhit girecek, o olacak bu olacak, vb.” ifadelerle çok karşılaşacaksınız. Bu söylemlerin cazibesine kapılmayın. Sükunetinizi koruyun, derin bir nefes alın ve araştırmaya başlayın. “Son fırsat, gitti gidiyor, vb.” tarzdaki satış kapatma oyunlarına gelmeyin. Arsa yatırımı ciddi iştir. Söylentiye değil elinizdeki verilere odaklanın.

6.Alacağınız arsanın hisse yapısına dikkat edin

Şayet çok hissedarı olan bir yerden arsa alacaksanız, hissedarların kimler olduğunu, hisse oranlarını iyice gözden geçirin. Hissedarlar arasında maliye, hazine gibi kamu kurumları olup olmadığına dikkat edin. Fazla hissedarı olan yerlerden uzak durun. Hissedarın çok olması problemlerin de çok olması demektir.

7.Bunları yapmak için vaktiniz yoksa profesyonel yardım alın

Eğer yukarıda sıraladığımız konularda çalışma yapmaya fırsatınız yoksa veya yeterli bilgiye sahip değilseniz, mutlaka profesyonel birinden destek almanızı öneririz. Ancak bu konuda uyaralım; her uzmanım diyen kişinin peşine takılmayın. Alanında eğitimli, lisanslandırılmış ve bölge konusunda tecrübesi olan kişilere ulaşmaya çalışın. Aksi halde çok ama çok zor durumlar yaşayabilirsiniz ve para kaybedersiniz.

……

Artık arsa yatırımı ile ilgili biraz daha bilgi sahibi olduğunuzu umuyoruz.

Esenlikler dileriz…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın