Kat İrtifakı ve Kat Mülkiyeti Arasındaki Farklar Nedir?

Kat irtifakı ile kat mülkiyeti kavramları genellikle birbirine çok karıştırılan iki kavramdır. Bu yazımızda bu iki kavramın birbirinden çok farklı kavramlar olduğunu ve bir gayrimenkulü alırken bu kavramlara göre dikkat edilmesi gereken hususları bilgilerinize sunmak istedik.

Kat İrtifakı Nedir?

Kat İrtifakı, bir arsa üzerinde henüz daha inşaat yapılırken veya yapılmamışken, inşaatı yapılan veya planlanan yapı üzerinde hak sahiplerinin hangi bağımsız bölümlere sahip olduklarını ve arsa paylarının ne kadar olduğunu gösteren bir tapu türüdür. Bir arsa üzerine kat irtifakının nasıl kurulduğunun detaylarına bu yazımızda girmeyeceğiz ama bir arsa üzerine kat irtifakı kurulduğunda artık o arsa üzerinde yapımı devam eden ya da yapılması planlanan yapıda hak sahiplerinin sahip oldukları bağımsız bölümler ve bu bağımsız bölümlerin arsa üzerindeki arsa payları belirli hale gelmiş olur. Kat irtifakının kat mülkiyetinden en önemli farkı, arsa üzerindeki binanın henüz tamamlanmamış ya da inşaatına henüz başlanmamış olmasıdır.

Bu açıdan kat irtifaklı bir tapunun kat mülkiyetli bir tapuya göre önemli bir riski vardır: Bu risk, inşaatı devam eden ya da inşaatına başlanacak projenin tamamlandığında projesine uygun tamamlanmama riskidir. Şayet bu proje projesine uygun bitirilmezse o halde projesine aykırı bir inşaat ortaya çıkar ve bu yapıya iskan alınamaz.

Kat Mülkiyeti Nedir?

Kat irtifakından farklı olarak kat mülkiyeti yalnızca tamamlanmış yani inşaatı bitirilmiş olan yapılar üzerinde kurulabilir. Başka bir ifade ile bir binanın kat mülkiyetine geçebilmesi için, ilgili binanın projesine bire bir uygun olarak tamamlanmış olması şartı vardır. Kat mülkiyetine geçmiş yapılar, iskanı alınmış yapılar anlamına gelir. Yani kat mülkiyetine geçmiş bir bina artık kağıt üzerinde değil fiziken mevcut bir yapı haline gelmiş demektir.

Bu açıdan, kat mülkiyetli bir gayrimenkulü satın almak, kat irtifakı olan bir gayrimenkulü satın almaktan çok daha güvenlidir. Çünkü artık inşaat riski ortadan kalkmış demektir.

Burada dikkat edilmesi gereken başka bir konu da her şeyi ile bitirilmiş bir binanın henüz kat irtifaklı olmayabileceğidir. Bitmiş ama iskanı alınmamış binalar kat irtifaklı olarak kalmaktadır. Bununla birlikte bir yapının krediye uygun olabilmesi için asgari kat irtifakı yeterli olabilmektedir.

Bu bilgilerin faydalı olması dileğiyle…

Hoşçakalın…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın