Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Günümüzde arsa yatırımı, gayrimenkul yatırımları içerisinde önemli bir paya sahiptir. Her ne kadar genellikle uzun vadeli bir yatırım olsa da yoğun ilgi çeken bir gayrimenkul olduğunu belirtmek gerekir. Ancak öncelikle çok karıştırılan bir konuya açıklık getirmek gerekir. Arsa ile tarla farklı kavramlardır. Bu yazımızda arsa alırken dikkat edilecek hususlardan bahsedeceğiz. Tarımsal amaçlı ya da imarı olmayan araziler konumuzun dışında olacak.

Arsa mı, Tarla mı ?

Arsa alımında dikkat edilecek hususlara geçmeden önce arsa ve tarla kavramlarını açıklamak faydalı olacaktır. Bu konuyu başka bir yazımızda daha detaylı ele almayı planlıyoruz ama şimdilik kısa bir özetini verelim: Tarla: yapılaşma izninin olmadığı ya da çok kısıtlı köy tipi yapılaşmaya izin verilen, ilgili belediyesinde üzerinde herhangi bir imar planlaması yapılmamış genellikle tarımsal amaçlı kullanılan ve şehrin genişleme alanlarının dışında kalan taşınmazlardır. Parsel sınırları kadastro müdürlükleri tarafından belirlenir ve ilan edilir. Arsa ise; ilgili belediyesince üzerinde belirli bir yapılaşma planlaması yapılmış, yani ölçekli imar planı bulunan, yapılaşma koşulları ve bağlı plan notları önceden belirlenerek ilan edilmiş ve şehirleşme açısından gerekli tüm terkleri yapılmış toprak parçasıdır. Parsel sınırları imar müdürlüklerince belirlenir ve ilan edilir.

Arsa Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Peki, arsa almaya karar verdiniz… Önce ne yapmanız gerekir?

1.Arsanızın yerini, konumunu tam olarak anlayın…

İlk yapılması gereken şey, alacağınız arsanın tam olarak yerini görmenizdir. Ancak gidip çıplak gözle bakmaktan bahsetmiyoruz. Harita mühendisleri odasından bir harita mühendisi ile birlikte giderek arsa sınırlarını belirlemeniz sizin için çok ama çok faydalıdır. Maalesef birçok kişi bu işi, bir maliyeti var diye yapmıyor ya da bilmediği için yapmıyor. Ancak inanın ilk başta harita bürosuna vereceğiniz bu bedel sonra karşılaşmanız olası olan bedellerin yanında hiçbir şey değil. Evet, mutlaka alacağınız arsanın sınırlarını görün. Halk arasında buna “kazık çaktırma” denir. Bu işlem, arsanızın başka bir arsaya veya başka bir arsanın sizin arsanıza tecavüzü olup olmadığını ortaya çıkartır.

2.Satışına engel bir durum olup olmadığını kontrol edin…

İkinci en önemli iş, arsayı tapuda araştırmaktır. Tapu sicil müdürlüğünden arsaya ilişkin bir takyidat belgesi alırsanız (ki bu belgeyi malikten talep etmelisiniz çünkü yalnızca maliklere ve vekillerine verilmektedir), arsanın tüm sahiplerini, hissedarlarını, hisse yapısını, alacağınız hissenin kaç m2 olduğunu, arsa üzerinde kısıtlayıcı herhangi bir şerh (ipotek, haciz, dava, vb.) olup olmadığını net olarak öğrenirsiniz.

3. Yapılaşma koşullarını öğrenin…

Arsanızı yerinde gördünüz, tapudan araştırıp tüm idari bilgilerini aldınız ve şimdi üçüncü adım olarak arsanızın yapılaşma koşullarını yani imar özelliklerini öğrenmelisiniz. Bu iş için ilgili belediyenin imar müdürlüğüne gitmelisiniz. Yapılaşma koşulları, arsanız üzerine ne tür bir yapı inşa edebileceğiniz ile ilgili bilgileri içerir. Toplam inşaat alanı, taban alanı, kat sayısı, konut mu, fabrika mı yoksa dükkan mı yapılacağı, vb… Ayrıca imar dosyası içerisinde arsa ile ilgili herhangi bir encümen kararı var mı yok mu dikkatlice bakmalısınız.

Eh, tüm bu işlemleri yaptıysanız sıra pazarlık etmeye geldi. Alacağınız arsanız ile ilgili daha önceden bir piyasa araştırması yapmanızı şiddetle öneririz. Bu gereğinden fazla para harcamanızı önler.

Anlaşmanız da bittiğine göre, yeni arsanız hayırlı olsun…

Görüşmek üzere…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın